مالک / متقاضی محترم؛

مطابق رویه موجود در سنوات گذشته، تعرفه خدمات مهندسی در بخش‌های «طراحی و نظارت» که بر اساس ابلاغیه سازمان نظام مهندسی کشور، تدوین و تهیه می‌گردد، در روزهای نخست کاری در سال جاری در سازمان استان تهران تهیه گردید که تصویر این تعرفه هم‌اکنون در سایت سازمان در دسترس است.

تعرفه علی‌الحساب سال جاری (۱۴۰۲) بر اساس ابلاغیه نامه شماره ۴۸۲۵۹ مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و تعرفه دوم بر اساس ابلاغیه شماره ۴۹۴۳۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۰۷ با افزایش میانگین ۶۶ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است. این افزایش در سامانه جامع سازمان نظام مهندسی اعمال شد. برای کلیهٔ پرونده‌های جاری مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، فیش‌های حق‌الزحمه تحت عنوان «مابه‌التفاوت» صادر شده است.

در این رابطه نکات ذیل حائز اهمیت است:
برای آن دسته از پرونده‌هایی که تاکنون پروانه ساختمان صادر نشده است:

الف- چنانچه فرآیند معرفی ناظر توسط سازمان انجام نشده باشد، مادامی‌که مبلغ مابه‌التفاوت فیش‌های موردنظر پرداخت نشود، سامانه جامع، همچنان قابلیت معرفی ناظر را نخواهد داشت.

ب- مبالغ پرداختی قبلی از بابت «حق‌الزحمه نظارت» که علی‌القاعده با تعرفه ۱۴۰۱ توسط مالک پرداخت شده، به‌صورت علی‌الحساب تلقی می‌شود و مالک مکلف است «مابه‌التفاوت افزایشِ تعرفه» را برای فیش‌های صادر شده (فیش مابه‌التفاوت بر اساس تعرفه علی‌الحساب و تعرفه دوم) موصوف تسویه نماید.

ج-مطابق دستورالعمل شماره ۱۲۰۹۸۰/۴۳۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۳۰ وزارت راه و شهرسازی چنانچه گزارش اتمام عملیات ساختمانی در سال ۱۴۰۱ ثبت شده باشد، فیش مابه‌التفاوت سال ۱۴۰۲ برای پرونده فوق صادر نمی‌گردد.

برای آن دسته از پرونده‌هایی که پروانه ساختمان برای آنها صادر شده باشد، پرداخت قبوض مابه‌التفاوت ۱۴۰۲، به معنای تسویه حق‌الزحمه ناظر/ناظران پرونده تا پایان سال جاری خواهد بود. بدیهی است در سالگرد تمدید قرارداد نظارت (در طول سال) حق‌الزحمه مجددی از مالک دریافت نخواهد شد. (ضمناً، درصورتی‌که تا پایان سال جاری تعرفه خدمات مهندسی افزایش مجددی داشته باشد، به میزان افزایش تعرفه مورداشاره، مجدداً فیش مابه‌التفاوت صادر و به مالکان جهت پرداخت ابلاغ می‌گردد.

فیش‌های مابه‌التفاوت از طریق ارسال پیامک به شماره تلفن متقاضی ارسال می‌شود و متقاضی می‌تواند کلیه قبوض، اعم از شناسه قبض و پرداخت آن را مشاهده نموده و با مراجعه به پورتال موردنظر به نشانی www.nazeran.tceo.ir یا www.eservices.tceo.ir (مالکانی که در دفاتر نمایندگی تشکیل پرونده داده‌اند.) بدون نیاز به مراجعه حضوری در سازمان، نسبت به پرداخت آن اقدام نماید.

پرداخت قبوض شناسه قبض و پرداخت دار از طریق درگاه‌های بانک صادرات و بدون شناسه قبض و پرداخت از طریق درگاه بانک ملت امکان‌پذیر است.

پس از پرداخت قبوض نیازی به مراجعه به سازمان و اعلام آن به واحد حق‌الزحمه نیست. (مبالغ مربوط به این قبوض پس از پرداخت توسط مالک، از طریق سامانه مورداشاره در اعتبار هر پرونده به‌صورت اتوماتیک وارد خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *