نظر به سؤالات و ابهامات مهندسین محترم (اشخاص حقیقی و حقوقی) در خصوص دریافت اطلاعات گردش حساب توسط سازمان امور مالیاتی کشور از بانک مرکزی، به اطلاع اعضای محترم سازمان می‌رساند:

بر اساس دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با آن (صادره از بانک مرکزی به شماره ۰۱/۱۴۸۸۴۱ مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۴):

الف- تمامی حساب‌های سپرده بانکی اشخاص حقوقی، حساب تجاری محسوب می‌شود.

ب- حساب سپرده بانکی اشخاص حقیقی، حساب غیرتجاری است و فقط در صورت طی تشریفات ذیل (ماده ۴ دستورالعمل مذکور) به حساب تجاری تبدیل می‌گردد.

۴-۱- اعلام اطلاعات حساب سپرده بانکی به سازمان امور مالیاتی توسط مشتری و دریافت تأییدیه سامانه‌ای سازمان امور مالیاتی از طریق سامانه سیاح که متضمن تجاری شدن حساب سپرده بانکی مربوط باشد.

۴-۲- اعلام اطلاعات حساب سپرده بانکی و پرونده مالیاتی به موسسه اعتباری توسط مشتری و دریافت تأییدیه سامانه‌ای سازمان امور مالیاتی از طریق سامانه سیاح که متضمن تجاری شدن حساب سپرده بانکی مربوط باشد.

از طرفی به موجب جزء ۳ بند ب در تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، کلیه بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و … مکلف‌اند اطلاعات مورد درخواست سازمان امور مالیاتی را در اختیار آن سازمان قرار دهند.

بنا به ‌مراتب مذکور لازم است اعضای محترم سازمان توجه و دقت لازم را نسبت به گردش حساب‌های بانکی خود مبذول فرمایند.

منابع:
دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با آن به شماره ۰۱/۱۴۸۸۴۱

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *